
Maciej Albinowski
@Mac_Albinowski
Followers
618
Following
7K
Media
44
Statuses
1K
Economist, private views | @ibs_thinktank, former civil servant at the Ministry of Finance of Poland
Joined October 2019
Nasz system emerytalny jest nie do utrzymania w dłuższym okresie. Na łamach @RPEkonomia proponuję nową umowę emerytalną, uwzględniającą polityczne pola minowe. Tekst oparty na badaniach finansowanych z @NCN_PL.
www.rp.pl
Starzejąca się Polska wymaga nowej umowy społecznej. Kontynuujmy pracę po sześćdziesiątce, ale na miarę naszych możliwości. W takim wymiarze etatu, jaki wybierz
1
3
22
RT @PDenderski: Instytut Nauk Ekonomicznych @PAN_akademia dołącza do grona wiodących instytucji badawczych – jesteśmy w tym samym klubie, c….
0
9
0
Przejrzałem opracowanie K. Kontka, na które powołuje się @Adbodnar. Najbardziej brakuje mi "testu placebo" tej metody: czy stosując analogiczne kryteria, autor wykryłby "anomalie" w innych wyborach, np prezydenckich 2010? Bez tego lepiej puścić odrobinę funku, niż pisać protesty.
0
2
6
RT @LukasPawlowski: W tej absurdalnej dyskusji o „sfałszowanych wyborach” cenna może być informacja, że my zbieraliśmy informacje od ankiet….
0
588
0
RT @ibs_thinktank: 📢📻Na rozmowę z @Mac_Albinowski o #płaca_minimalna zapraszamy o 9:40 do @Radio_TOK_FM w audycji #EKG u @TomaszSetta. Czy….
0
2
0
RT @GSiemionczyk: Znam tylko jeden pewnik dotyczący skutków podwyżek płacy minimalnej w 🇵🇱: nikt w rządzie ich nie zna, bo nikt ich rzeteln….
www.money.pl
Przez lata płaca minimalna w Polsce była tak niska, że jej podnoszenie miało głównie pozytywne skutki. Po kolejnych podwyżkach może być inaczej. Ale jesteśmy skazani na domysły, bo polityka płacy...
0
4
0
Ostatni wpis o @PLSiecEkonomii. Mogli uwzględni�� komentarze do swojego opracowania i zapowiedzieć poprawki. Tak robią naukowcy. Zamiast tego napisali, że nie ma potrzeby "rwać szat nad metodologią"🤣 i oczekują dalszej polemiki. Niestety, ta arogancja może ich zaprowadzić wysoko.
@micha_mozdzen @Mac_Albinowski Zapadła cisza. Znamienne. .
1
1
26
Zgadzam się, że zyski banków są zbyt wysokie. Warto część z nich przekierować tam, gdzie powinny trafiać: do posiadaczy oszczędności. Rozwiązaniem jest minimalne oprocentowanie lokat. Natomiast nowy podatek to ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski.
www.rp.pl
Niskie oprocentowanie lokat ogranicza skuteczność polityki pieniężnej w redukcji inflacji. To jedyny obszar, gdzie jest wyraźna potrzeba obniżenia zysków banków
.@szymon_holownia: Podatek od "manny z nieba" dla banków jest konieczny, a jeśli przerzucą to na klientów, to uruchamiamy wakacje kredytowe. Postawimy to w ramach renegocjacji umowy koalicyjnej. @marcinfijolek
0
0
1
Ja nie umiem w memy🤷. Natomiast nie chciałbym, żeby debata publiczna w Polsce opierała się na opracowaniach wątpliwej jakości, których autorzy są chyba nieco zbyt pewni swoich racji i kompetencji. Dlatego podzielę się tutaj swoimi uwagami do analizy @PLSiecEkonomii.
Poważne krytyka ekonomiczna, w której autor myli podatek od nadzwyczajnych zysków (nakładany na strumień dochodu) z podatkiem bankowym (nakładanym na zasób aktywów). Co o niej myśleć? 🤔
1
2
32
Jak zniechęcić banki do finansowania przedsiębiorstw, szczególnie tych podejmujących ryzykowne projekty? Naliczać podatek bankowy od marży odsetkowej, jak to proponują ekonomiści @PLSiecEkonomii. Najprostszy sposób by uniknąć takiego podatku to kredytować państwo zamiast firm.
Przygotowaliśmy z @GrodzickiM analizę wpływu polityki pieniężnej na wzrost zyskó banków. Po raz kolejny argumentujemy za podatkiem od manny z nieba - celem podwyżki stóp % jest przecież schłodzenie koniunktury a nie maksymalizacja zysków sektora 😊
6
5
46
RT @AdamCzerniak: Ostatnio powrócił temat #REIT. O dziwo, nawet w SoMe odwoływano się do badań naukowych, w czym prym wiodła @OlaKrugly (dz….
0
8
0
Wartościowe teksty ekspertów często giną w zgiełku debaty publicznej. Nie przegapmy tekstu prof. Rubaszka o optymalnej konstrukcji podatku katastralnego, potrzebie rozwoju rynku najmu i REIT-ach. cc: @Kpelczynska @MagdaBiejat.
W Polsce już mamy swoisty "podatek katastralny". Obciąża biednych zamiast bogatych [OPINIA]. #RingEkonomiczny @Money_pl.@GSiemionczyk.
0
2
8
RT @Leszczyna: Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania produkcji i wprowadzania do obr….
0
1K
0
Podzielam zaniepokojenie sytuacją fiskalną Polski. Deficyt przekraczający 6% PKB to nie jest chwalebne "przełamywanie imposybilizmu". To źródło problemów dziś ( drogie kredyty hipoteczne) i za 10 lat (spłacanie długu przez starzejące się społeczeństwo).
Ważne stanowisko Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich @TEP_association:. Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich apeluje do kandydatów, rządu i partii politycznych o potraktowanie naprawy finansów publicznych jako zasadniczego priorytetu w polityce gospodarczej państwa. Jako.
0
7
24
RT @ibs_thinktank: W nowym opracowaniu Iga Magda I Agata Rozszczypała pokazują, że #lukapłacowa w 🇵🇱 utrzymuje się na podobnym poziomie od….
0
5
0
Zamiast realizować cele realne, np. zwiększenie dostępności pracy na część etatu, Ministerstwo niestety poświęca energię na projekty nierealne. Ale popatrzmy na ten pilotaż - ile zgłosi się szpitali i skróci czas pracy pielęgniarek do 4 dni?.
Krótszy czas pracy z zachowaniem wynagrodzenia?.👉 To nie tylko możliwe, to już się dzieje! Jeszcze w tym roku ruszy pilotaż skrócenia czasu pracy — pracodawcy i pracownicy przetestują, jaka forma skrócenia czasu pracy sprawdzi się u nich najlepiej! To pierwszy taki pilotaż w
4
4
24
Zyski banków są dobre, ale nie w przypadku zaniżonego oprocentowania lokat. Banki powinny oferować oprocentowanie lokat zbliżone do stopy referencyjnej NBP - tak jakby to miało miejsce na konkurencyjnym rynku. O tym piszę w dzisiejszej @RPEkonomia :.
www.rp.pl
Niskie oprocentowanie lokat ogranicza skuteczność polityki pieniężnej w redukcji inflacji. To jedyny obszar, gdzie jest wyraźna potrzeba obniżenia zysków banków
0
1
4
RT @DudSlaw: 6,6? Jest dużo gorzej!. Uwaga! Stan finansów publicznych zbliża się do poziomów ALARMOWYCH! Deficyt z zaliczkami to już blisko….
0
73
0
Wiele osób przeciwnych REIT-om tak naprawdę obawia się monopolizacji rynku najmu. Przed tym ryzykiem można się zabezpieczyć, określając w ustawie maksymalny udział zasobów mieszkaniowych gminy, jaki może posiadać jeden fundusz/grupa kapitałowa.
@czardam REITs to świetna wiadomość dla wynajmujących. Fundusze nie kupują mieszkań, żeby stałe puste, ale żeby je wynajmować. Mogą również oferować niższe czynsze niż indywidualni landlordzi. Mają zdywersyfikowane ryzyko (czyli niższa premia za ryzyko) i są sprawniejsze organizacyjnie.
0
2
3